2014. július 29., kedd

A mágikus Fibonacci számok és az aranymetszés


A matek logikus, hasznos és bámulatos. Arthur Benjamin matekmágus felfedi nekünk e csodálatos számsorozat, a Fibonacci számok misztikus rejtélyét. (És emlékeztet minket, hogy a matematika még inspiráló is lehet!) Nagyon érdekes kis videó!

ted.com/talks/arthur_benjamin_the_magic_of_fibonacci_numbers?language=hu



angol felrat: http://www.ted.com/talks/arthur_benjamin_the_magic_of_fibonacci_numbers/transcript?language=en

magyar: http://www.ted.com/talks/arthur_benjamin_the_magic_of_fibonacci_numbers/transcript?language=hu

******************************************************************************

Itt pedig még egy:

(http://vimeo.com/9953368)




NATURE BY NUMBERS from Cristóbal Vila on Vimeo.



       Teljes képernyő, fel a hangerő: le leszel nyűgözve! 



Számok a természet mögött - szerintünk ez a hét videója! Megtaláltuk azt a rövidfilmet, amivel minden iskolásnak kezdenie kéne matematika tanulmányait, mintegy kedvcsinálóként. Nagyszerűen bemutatja az egységet a tudomány és az élővilág között. Dőljünk hátra és élvezzük, aztán tudatosítsuk, hogy mindez lépten-nyomon körülvesz minket, illik megbecsülni!

Miután megnézted a videót, sorra vesszük a kisfilmben szereplő matematikai elméleteket, törvényszerűségeket, számsorokat és arányokat. Természetesen mindezt csak szigorú tömörséggel, és emészthetően!

                    
A természetben számtalan alakzat leírása követi az úgynevezett Fibonacci számsort, például a csigák háza, az emberi test, vagy egy hétköznapi brokkoli. A Fibonacci számsorozatban minden szám az első kettő után - az azt megelőző kettő összege. Így tehát a számsorozat: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233 stb. Minél későbbi tagjait vesszük a sorozatnak, két egymást követő szám aránya annál inkább az aranymetszéshez fog közelíteni (ami megközelítőleg 1:1,618 vagy 0,618:1).

Ez jól megfigyelheteő a filmben a nautilus (csigaházas polip) házának felépítésén keresztül is. Leonardo Fibonacci 1202-ben, a szoporodó nyulak számán gondolkodva alkotta meg a számsort, a híres matematikus arról is nevezetes, hogy ő terjesztette el az arab számokat Európában a Liber Abaci című könyvével.

Az aranymetszés vagy aranyarány, a film egy másik meghatározó pontja. Ez egy olyan arányosság, ami a természetben és művészetben is gyakran megjelenik, természetes egyensúlyt teremtve a szimmetria és az aszimmetria között. A számsor különlegessége, hogy bár nem mértani sor, azaz a számok hányadosa nem állandó, de ahogy egyre nagyobb számokat nézünk, úgy közeledik a hányados az 1,618..-hoz, amelyet ma aranymetszésként ismerünk (két szakasznál a kisebb úgy aránylik a nagyobbhoz, mint a nagyobb a kettő összegéhez).


A videó harmadik szegmense a voronoi sokszögek, vagy cellák. A szitakötő szárnyának mintázata ez alapján épül fel, amit a film is modellez. A Delaunay háromszögelés és a Voronoi sokszögek már a 20. század matematikájának világa, a 2 és 3 dimenziós térinformatikában alkalmazzák.
Tehát a természetben előforduló, matematikailag leképezhető mintázatokat mutatja be Cristóbal Vila kisfilmje, nem is akármilyen módon.

forrás: pozitivnap.hu/technika-es-tudomany/a-video-amivel-minden-iskolasnak-kezdenie-kene-matematika-tanulmanyait

2014. július 15., kedd

Japán IQ-teszt

Át kell mindenkinek jutni a túlsó partra tutajjal.
Indítás: nagy kör.

Klikkelj arrra, akit szállítani akarsz. A tutaj átküldése: piros kar.
15 percen belül kell megoldani a feladatot! A szabályok a következők:

1. Nagy tutajon csak ketten lehetnek!
2. Az apuka nem maradhat a lányokkal anyuka jelenléte nélkül!
3. Az anyuka nem maradhat a fiúkkal apuka jelenléte nélkül!
4. A rabnő nem maradhat a család egyik tagjával sem!
5. Csak a rendőr és a szülők vezethetik a tutajt!

http://jatekok.kapu.hu/jatekok/165-Japn-IQ-teszt
(http://www.w6.hu/erdekes/japan-iq-teszt.php)


Megoldás: 
https://www.youtube.com/watch?v=BEqHmpDAnHs